معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد:

نیروهای بسیج، تحت حمایت قانون به عنوان ضابط شناخته می‌شوند/ وسیله نقلیه حریم خصوصی نیست؛ با هنجار شکنان برخورد می‌شود

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: اماكن عمومي و وسایل نقلیه با رعايت مشهود بودم جرم مشمول حریم خصوصی نیست و با هنجار شكنان برخورد شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان خراسان رضویِ، محمد بخشی محبی در حاشیه نشست مشترک تعدادی از فرماندهان سپاه پاسداران و بسیج حوزه شمال غرب مشهد در گفت‌و‌گو با «مشهد پیام» اظهار کرد: نیروهای بسیج که تحت حمایت قانون به عنوان ضابط شناخته می‌شوند در شرایطی ضابط تلقی می‌شوند که جرم مشهود باشد و یا ضابطین عام غائب بوده و یا به آن‌ها دسترسی نباشد و نیز در صورتی که از سوی ایشان اقدامی صورت نپذیرد.

 

نماینده دادستان مرکز استان در امر آموزش ضابطان افزود: در این شرایط نیروهای بسیجی وظیفه دارند در جهت پیشگیری از افزایش آسیب و فرار متهم و حفظ ادله جرم اقدامات لازم را انجام داده و گزارش آن را به همراه متهم به نیروی انتظامی تحویل ﺩﻫﻨﺪ.

 

وی بیان داشت: دادستان وظیفه دارد علاوه بر آموزش ضابطان بر آن‌ها نظارت داشته باشد تا ضابطان با داشتن گواهی نامه لازم اقدام به انجام وظایف خود نمایند و در غیر این صورت هر اقدامی که از سوی ضابطین صورت پذیرد فاقد اعتبار بوده و مورد حمایت دادستانی قرار نخواهند داشت.

 

وی تصریح کرد: تعامل بسیج و سپاه در جرائم خاص با نیروی انتظامی می‌تواند به کاهش جرائم در سطح جامعه کمک شایانی کند.

 

بخشی محبی گفت: بسیجیان از بطن جامعه بیرون می‌آیند و در واقع تمام مردم بسیجی محسوب می‌شوند و در این میان عده‌ای به صورت رسمی به عنوان نیروی مقاومت بسیج شناخته می‌شوند و توقعی که مردم از ایشان دارند این است که در چارچوب قانون به گونه‌ای رفتار کنند که حضورشان باعث احساس امنیت مردم شود و در غیر این صورت حمایت لازم ومردمی از ایشان صورت نخواهد گرفت.

 

وی اظهار داشت :حفظ کرامت و ارزش‌های والای انسانی، احترام به آزادی‌های مشروع و حقوق شهروندی و همچنین رعایت اصول و ارزش‌های اسلامی در گرو اقدامات صحیح و قانونمند ضابطان است.

 

وی با اشاره به لزوم پایبندی مأموران به حقوق شهروندی و قانون اذعان داشت: مطابق ماده ۵ قانون حمایت از امران به معروف و ناهیان از منکر نمی‌توان متعرض حیثیت، جان، مال، مسکن، شغل و حریم خصوصی و حقوق اشخاص گردید، مگر در مواردی خاص که آن هم قانون تجویز می کند.

 

بخشی محبی بیان کرد: هر چند اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند، مانند قسمت‌های مشترک آپارتمان‌ها، سایر اماکن عمومی و نیز وسایل نقلیه با رعایت مشهود بودم جرم مشمول حریم خصوصی نیست لیکن باز هم باید حرمت أشخاص رعایت گرد والبته با هنجار شکنان برخورد شود.

 

وی افزود: لازم به ذکر است این ضابطان تا کنون با همکاری‌هایی که داشته‌اند در بسیاری مواقع خصوصا در رابطه با جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی یا پدیده شوم مواد مخدر و روانگردان از وقوع جرائم پیشگیری کرده اند و گزارشات واصله از آنها کمک های شایانی به امنیت جامعه نموده است اما باید با توجه به رویکرد قانون جدید نهایت دقت خود را در احترام به آزادی های مشروع وحقوق شهروندی داشته باشند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.